JAZYK MÍSTA (3)

9. ledna 2018 v 8:20
To snad již jen pouhá předtucha jmění pásma vytyčovací pásky k očím přidává i křídla?

.

Dobrý den, paní redaktorko Mátlová:

k dnešní trojí zásilce pokaždé 3 kusů přidávám navíc tento stručný komentář.
Těch 9 obrázků dohromady, tedy 3 třetice, jsou všechno dobové estébácké protokoly týkající se smrti toho kelečského pošťáka Valíčka, příští rok, 14. září, tomu bude už 70 roků.
Tedy nastane jubileum.

Tedy jubileum čehosi, co pořád trvá, stačí si dojet do Kelče a poslechnout si tamní, o čem nemluví - ano, tamto dávné zlo je dodnes přítomné.

Vezměte si hned příběh jedné protagonistky: paní R. je Valíčkovou dcerou, která se narodila 14 dnů po otcově smrti, nikdy se nevdala, s ostatními Kelečáky nezapřádá rozhovory, považuje je za vinné - snad by ji případný článek o tamté dávné události rozmluvil.

Případná hranická/přerovská verze líčení má oproti teritoriálně příslušné vsetínské verzi jednu výhodu - přišla by do Kelče z odkudsi mimo, a tak by byla jen pro nějak vyvolené, k nímž by se zpráva nějak podivně dostala.

Ten stav mimo je tu hodně zásadní: skutečné místo nálezu leží na rozhraní 3 katastrů (zase opět ta trojičnost, vidíte ?): 37 metrů od kelečského, 23 metrů od hornotěšického, když už na rouském.
Třebaže estébáci umístili v protokolu mrtvolu na tom hornotěšickém.

Mimochodem, takových nepřesností či přeřeknutí, je v těch protokolech více, a tahleta koktavost, připadá mi, že něco kryje.
A mohu mít k ní v budoucnu ještě příspěvek.

Všimněte si na tom popisu místa činu, že se nezmiňuje o nálezu kulky nebo nábojnice, dokonce ani ne v pitevní zprávě, kterou také mám, ale dámě neposílám.
Kulka už asi ne, ale nábojnice, hilzna, tam v lese možná pořád leží, poptám se ještě pro jistotu v kriminalistickém ústavu - ale co je pro účel toho případného článku důležité, třeba by mohl vzbudit zájem takového toho kohosi s minohledačkou, hledače kovových pokladů.

Jestli znáte analogii se středověkem, kdyby se našlo, byla by tu rázem cosi jako relikvie - tedy důkaz i upomenutí, o události svědčící předmět umístitelný do schránky: čili až mystický důvod pro stavbu kapličky, vymístěné mimo město zla, jak bývali ve středověku ostrakizováni kati nebo pohodní, kteří kromě jiného splňovali i léčitelské funkce.

Nebo na totéž mimoměstské můžeme nahlížet i prostřednictvím modelu antické tragédie s jejím účelem katarze - kromě účelu očistného, tedy i smíření … a to druhé nutné slovo mi prozatím vypadlo.

Máme tedy relikvii, i kdyby schránka na ni uvnitř kapličky zůstala prázdná, máme tady důvod pro stavbu s příběhem.
Kapličky uvnitř lesa, na místě původního činu, dokonce ve vnějším tvaru pistolového náboje průměrné ráže postaveného svisle. Kterýžto pohled napovídá spíše sochařské dílo, jenomže takový koncept je nápověď hodně čisté architektonická realizace - pokud si představím na špici tohoto objektu prosklený vrchlík konce původní kulky, získávám pocit čehosi jako letadlového kokpitu kabiny bombardéru, tou místní svislostí tedy spíše tělesa kosmické rakety mířícího mezi stromy lesa směrem k Bohu.

Vnější tvar osvětlující vnitřek.
Venkovost i nitro dějící se současně.
Tedy permanentně se projektující přítomnost - tedy přesněji: přítomná minulost.

Navíc se jedná o zřejmý pastiš zřetelně dávné středověké sakrální tradice.

Též jistým způsobem evokaci přistání mimozemské kosmické lodi, pokud si připomenete, že třeba létající talíře přistávají obvykle mimo obydlená centra.
Přičemž zrovna tento mimozemský motiv se v souvislosti s tradicí chápání Valíčkovy smrti dá rozepsat ještě mnohem rozvitěji.

Tak tedy, paní redaktorko Mátlová, po 3 x 3 přílohách posílám první kousek čehosi jako explikace a současně námětu na článek.
Samozřejmě, na případné vyzvání pošlu další kus, možná už i s tím prozatím zapomenutým slovem, popřípadě přímo s odpověďmi na vaše případné související otázky..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama