JAZYK MÍSTA (2)

7. ledna 2018 v 8:28


Třebaže to tak nevypadá, a jiným může oprávněně připadat, že již týdny vězím na pořád tomtéž místě, můj pocit je, že včera jsem popostoupil zase o krok, o ten další takový jeden paradigm shift, a to dokonce, aniž jsem vůbec dostal odpověď na jakýkoli z kdykoli komukoli odeslaných mailů, i žehrání tedy, stýskání si, včetně skuhrání, může být dostatečnou sebesaměvznětnou inspirací.

Stačilo si pouze s odesílaným mailem uvědomit, že mohu odeslat ještě jeden, na adresu výrobce nebo prodejce takových zajišťovacích pásek, což jsem ihned učinil.

Jak to, že cosi takového samozřejmého mi nenavrhnul žádný z těch, kteří sem již týdny docházejí ve veletuctech na čumendu?

To jsou ještě blbější nežli já?


Ve středu nebo čtvrtek si pro jeden takový kotouč dlouhý 500 metrů zajedu vlakem zdarma do Ostravy, za 300 a něco korun budu mít náhle cosi, co čeho se mohu zapáskovat celý sám, kdybych se cítil být autorem bodyartů, v sobotu nebo v neděli, pokud nebude pršet nebo sněžit, odejedu ranními osobáky, abych potom v těch Liškách páskoval a kolmicoval, vytyčoval, našel a stanovil, tedy aspoň s rozptylem 2 metrů určil ono místo, na kterém tenkrát ležel mrtvý Valíček.

Zatímco jiní budou v tom čase z notně kazového sortimentu vybírat prezidenta, ke kteréžto záležitosti si předstihem dovoluji poznamenat jedno: dojde k debaklu jednoho kýče vůči druhému, bude s oprávněným posměchem poražen ten, který prostřednictvím různých těch muzikálů a gramofonových desek vychovával málem 40 let protivníkovy, tedy vítězovy, fandy, v takovém debaklu rozumu já ovšem nejedu ani okrajově, ať si ponechají i nadále o/Občanské průkazy a na hlavách bez rozumů nasazena sluchátka!

To jsou, fakt, ještě blbější nežli já?

Já tedy vytýčím místo, třebaže bych při takové magické operaci neměl být přítomen jen sám, ale co nadělám, navíc od úterka zcenzurován, že jsem zde podvakrát použil slova odvozená ze slovního základu blb - z toho druhého ne, ale z toho prvního, přízračného, nazvu to radši stalkeřinou, mám strach.

Radši tenhle pocit nebudu rozmazávat, předtušit, abych takovýmto prostřednictvím na sebe v těch kolozubých Liškách nějaký ten podivný dech čehosi nepřivolal...



Oba obrázky jsem sem již vkládal, ten první možná v jiném formátu.

Ale pokud nelze popojít dopředu, je třeba se vydat, a je to sobě vzájemně adekvátní, nazpátek.

Snad zrovna tohle je ona dějinnost.
Popřípadě: tvořivé vědomí dějinnosti.

Abych ihned doložil příkladem, tvrdím, že pošťák Valíček by příští víkend volil za prezidenta Miloše Zemana.
Zhruba tak daleko jsme tu za těch 69 minulých roků dospěli.

Fotografie rohu pravého okraje lesa, díváme-li se ke křižovatce, k němuž Valíček tenkrát podle znění protokolu mířil, její podoba, není sama o sobě důležitá.

Byť příď rohu tvoří, podle zachovaného listí, kmen dubu, možná děťátko tamtoho z protokolu.
Odhaduji-li z průměru dnešního dřeva, větve starého dubu zasahovaly vlivem žaludů až sem a on sám stál kousek opodál ještě před 35 lety, možná 29; v době natáčení Jasného Rodáků určitě, zmiňuji, to abychom si porovnali hodinky.

Na každé straně kmene vede dneska vyústění 2 možných pěšin z lesa, ale i tento údaj není zas až tak důležitý, byť za Valíčkem míněný konec sázím ten východ na fotografii od kmene nalevo.

Podstatné a zásadní je to, že po délce okraje lesa založím směrem od silnice kolmici z vytyčovací pásky, která vlastně bude i docela reálně simulovat konec katastru obce Rouské, místo vraždy leží uvnitř, v této množině - byť estébácký protokol je situuje do množiny bezprostředně vedlejší, tedy na území obce Horní Těšice.

Jak musí být tato kolmice dneska dlouhá, vám neodpovím, neboť mi není věcně jasný onen výraz 37 m od silnice, jak je zapsán v protokolu.

Co zde, na tomto místě, tvoří onu silnici?
Šířka vozovky i s příkopem nalevo včetně, díváme-li se ke křižovatce?
Což je rozdíl délky dobrých 2 metrů oproti případu, že bych začal měřit až od vnějšího okraje příkopu, kdybych ho i s rygolem nepovažoval za silnici.
Lze navíc předpokládat, že silnice sama byla tenkrát jako vozovka o něco užší, neboť sloužívala k provozu koňských povozů?

Takže současnou kolmou délku od silnice mohu určit jen s předpokládanou chybou víceméně 2 až 3 metrů.
Navazující kolmou délkou 23 metrů kolmo do lesa budu muset protnout spletí trnatých oddenků a haluzí, též ji položit na různé kopečky, takže i v tomto případě nemusí délka dnešní kolmosti odpovídat té minulé.

A co tady znamená onen výraz okraj lesa sám?

Budiž, přesto snad příští víkend dosáhnu onoho epicentra, místa o poloměru zhruba 3 metrů, v němž alespoň částí musela ležet nějakým kouskem Valíčkova mrtvola.

Místo samo obtáhnu ve výši 1 metru barevnou páskou, jak se to obvykle dělává.

Obdobně svedu zřetelně označit hádané místo starého dubu, jakož i naznačit hypotetický směr pěšiny z lesa ven?

S případnou dělnou asistencí by mi vše bylo příjemnější. Inu, nebude.

Přesto mi tak vznikne cosi jako rekonstrukce a současně prostorová situace ve způsobu landartového díla.

A k tomu budu vše natáčet a fotografovat, dokonce si v ještě větším baťohu nežli minule sem míním donést i jiné označující propriety - vždyť přece budu i vytyčovat rozsah základů případné kapličky, stovku případných budoucích úředních razítek v to.

A co je důležité: cestou nazpátek, a vím již kde, založím ještě jeden takový opáskovaný landart - takové jako průběžné paralelní porovnání dvou příběhově různých míst.

Abych doložil okolnost, na jejíž případnou knižní teorii se zanedlouho zeptám jednoho galerijního kurátora pospolu s jedním odborným asistentem na katedře filozofie jisté zdejší univerzity.

Každý snad na tomto místě uzná, jak daleko a zcela naprosto jinam jsem se dostal od záležitosti víkendového kandidátsví nějakého třeba Miloše Zemana...


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 7. ledna 2018 v 9:06 | Reagovat

To může i působit smutně. :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama