49. KONSTELACE

4. listopadu 2017 v 9:50Nejdříve tedy plánek, podle něhož jsem se včera řídil, a jehož podoba složena z malých čtverečků domů snad napoví, jak za tmy by bylo pro kteréhosi venkovana v té spleti se orientovat.
Byť by těmito místy procházeli i jako celá ozbrojená skupina.


Za světla je tu zase tolik oken, ze kterého každého může zase kdykoli někdo vyhlédnout, každý cizí je tu podezřelý v prostředí, v němž se všichni sousedé znají, jednopatrové domky na předměstí nejsou totéž co odcizující městské činžáky.

Vysadili ho tedy dobře, pouhých padesát metrů od zastávky trolejbusu, říkal jsem si včera před obědem, když jsem místy párkrát prošel, několikrát tam a zpět ke křižovatce, poněvadž jsem se naopak snažil po sobě zanechat do příštích časů stopu co nejzřetelnější.


Proto jsem se pustil do řeči s dělníky, kteří tento dům opravují a dozvěděl jsem se dvojí: a/ že uvnitř domu je 5 bytů, b/ že majítel domu, který nebyl zrovna přítomen, v něm bydlí 70 roků.
Pokud, musí si na 18 let pobytu Jaroslava Očenáška v tomto domě od podzimu 1949 do léta roku 1968 alespoň cosi pamatovat.
Zanechal jsem mu proto u zedníka vzkaz.

Od 3 domy blíže křižovatce sídlí starožitnictví, mluvil jsem s jeho majitelem, o mém příběhu nic nevěděl, přesto to nemuselo marné setkání, pokud jsem za sebou zanechal zájem do příště.

No, a to je tak o mém dalším putování tak asi všechno, od zítřka na 14 dnů zastydnu v psaní 3. verze mé povídky eseje, tady mi stejně od nikoho ani málo nepřibude, já bych sice cosi přidávat mohl, ale od psaní se nemíním vytrhávat - takže jen taková malá ukázka, jak všichni kolaboranti, a to s kterýmkoli režimem, nakonec nuzně dopadnou.

Přičemž ta slova paní Očenáškové o ušlechtilosti jejího chotě mi i v této souvislosti připomínají obdobná vyjádření manželky velitele osvětimského koncentračního tábora Hesse, tamtoho se 4 000 000 zpopelněných na účtech..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama