45. KONSTELACE

26. října 2017 v 14:45Dobrý den, pane kelečský faráři, dovoluji si poněkud rozsáhlejší hlášení:

ozval se mi podivínský starosta, tedy starosta Podivína, že před pár dny, když 3. října, zemřela jeho příbuzná, vlastní sestra Jana Valíčka z kelečského pomníku, bylo jí 98 roků.
A stejně tak může brzo bez paměti zemřít i ten varhaník Zábranský v Hranicích, nebo ta Valíčkova dcera doposud živa k dispozici v Kelči.

Mnou psané povídce to sice neublíží, vede si jiným řečištěm, a mezitím se víc a víc mění v jakousi žánrem podivnou esej.
(Nesouvisí tohle poslední slovo nějakou náhodou s esejci?)


Povídka je opět delší, od poslední žluté značky má ke konci (zatím) už jen 3 stránky, které zreviduji a zkorektoruji zítra - a budu mít hotovu 2. verzi.
Tu nechám ležet celý týden, a pak se pustím do verze 3.
Nebo snad už 4.?

Jak ten text zceluji, tak se mi šíří jako rakovina a zasahuje víc a víc okolností, teď jednu přímo z prostředí kelečské fary, cituji už přímo z povídky.Jak vyplývá z policejní evidence pobytu v Bohumíně, a je mi známo už měsíce, který předcházel Očenáškův pobyt v Kelči, tak jeho žena se za svobodna jmenovala Látalová.
Její bratr, jako švagr, by musel tedy být Látal.
Působil někdo takový za války na kelečské faře?

Pokud ne, máme tu ještě jinou možnost - doposud v mém vyprávění případnou neznámou Očenáškovu sestru, provdanou za kohosi...

Nebyl tím kelečským válečným farním správcem kdosi, jenž se jmenoval Libosvár?

Motivace ke skutkům bývají nejrůznější, to sám asi víte vy mnohem ještě líp, pane kelečský faráři...

Pak už tu mám ke sdělení mnohem příjemnější věci, které mě v souvislosti napadají - pan Jasný v jeho přerovském domečku má 30. listopadu 92 roků, co kdybyste pro kelečské farníky promítnul k takové příležitosti film VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI?
Po filmu by mohla být beseda, kde by se vzpomínalo, ideální místo, jak načerpat mezi svými jindy neříkané poznatky.
K takovému účelu bych vám mohl poslat 3. nebo 4. verzi, jakkoli ještě pořád syrově rozviklanou, toho textu, dokonce jej nějak zprostředkovat i místním - abyste si text přečetl vy i oni, a mohlo se na takové besedě zcela cíleně doplňovat.
Užitek bych měl já, užitek byste měl i vy: podklady na velmi hezké příležitostné nedělní kázání k rodákovu jubileu.

Samozřemě, i kdyby se neuskutečnilo, já budu trpělivě pokračovat - nezapomínaje, že i na mne se Panenka shora z Hostýna kouká, zdravím Ji i vás, odebíraje se pod Jejím dohledem zase korekturovat.

Poněvadž: Když se nedělá, tak se, pane kelečský faráři, bez paměti umírá - jak svědčí příběh hned ze začátku mého dnešního hlášení.


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama