ASPOŇ SEM MI, PROSÍM, NEVLÍZEJTE. (2.)

8. září 2017 v 15:20


ASPOŇ SEM MI, PROSÍM, NEVLÍZEJTE. (2.)
BYŤ JSTE ANONYMNÍ - JENOMŽE NEPOZVÁNI.


Jak zřetelně vidno z obrázku, tak jsem včera do těch Svitav dojel, dokonce se i vrátil, cestu z Českého Těšína do Svitav a zpátky absolvoval za 16 a půl hodiny, z čehož jako bilance je jasné, že i genocidně zločinní sestavovatelé jízdních řádů osobních vlaků ČD jsou i oni dostatečně zralí za případná prezidentská vyznamenání, byť Jeho Apoštolská Milost Císařpán by je za takovou jízdní rychlost vrazil tak akorát do kobek šatlavy podzemí Špilberka.

245 + 257 = 502 : 16 =

Něco přes 30 kilometrů za hodinu, při dispozicích některých lokomotiv zvládnout i 80 km/hod - nutné jsou proto pro plánovače, grafikonáře a síťaře vrchovaté koše hradních metálů!!!


Co by se z fondů českotěšínské knihovny bez mrknutí vyřadilo, za to jsem ve Svitavách ochotně zaplatil 60 korun, jen kdybych věděl, kde jsou k té zpěvohře noty…
Možná, že zrovna v tom půldruhém brutometru nezpracovaných fondů uvnitř depozit zlínského archivu nahoře na kopečku nad Lipou, jehož otevření v roce 66. se i ten Očenášek dožil, a viděl tak svoje životní dílo dokončené, dodnes za něj sklízí jenom vděk.

To pouze jenom já ruším tu všeobecnou aklamaci, vytahuji pořád odkudsi jakási pomlouvačná svinstva, třebas toto hned, tištěné za první republiky, cosi vkusem lechtivého, neangažujícího se, byť autor byl zřejmě tenkrát jako varhaník a ředitel kůru ještě na pohled zanícený klerikál a lidovec.


Kromě jeho podoby prostřednictvím fotografie se nám tentokrát nabízí i ukázka jeho písma - bylo by zajímavé najít nějaký dokument pak z 50. let podepsaný rovněž jeho vlastní rukou, ovšem již jako zaníceného kolektivizátora a jednoho z těch straně nejoddanějších členů KSČ.

Důvodem takovéto zásadní změny v průběhu pouhých pár let života musel být jakýsi závažný impuls, cosi osudového, vykořeňujícího.
Zpěvohry zcela přestal psát.
V koncentračním táboře vězněn nebyl, o jeho případné ilegální práci se doposud v jeho souvislosti nikdo nezmínil.
Co třeba nějaký hřích?
Pokud, jaký, kladu si otázku. Arizace čehosi v samém městysi? Nějaké udání na gestapu, starostovi, protektorátním četníkům?
V souvislosti jsem se zeptal mailem na kelečské radnici na všechny případné adresy domů, v nichž za 20 let pobytu bydlel, neozvali se mi tentokrát nazpátek.
Pokud snad byl po válce podezříván za prohřešky podle znění retribučního zákona, a zachovaly-li se takové dokumenty, ve vsetínském okresním archivu si je jako nezpracované nebudu moci nikdy prohlédnout.


Takže mi zbývala poslední možnost: bez not zinscenovat tento text jako činohru, s jistým stupněm nadsázky i mírného přehánění, jak si takový žánr zasluhuje.
Ale ač bych činil jakékoli výzvy, ve svém okolí nejsem schopen dát dohromady potřebný počet osob nutný k obsazení, a že se mi kdosi, nebo dokonce kterási, jen tak mezi řečí sami přihlásí, v cosi takového nemohu doufat, na to až příliš zdejší našince znám.

Navíc ještě ani já sám tento text absolvován nemám.
Takže se pustím do předběžného čtení, o jehož okolnostech budu zde podávat postupné, dramaturgicky podrobnější, zprávy.


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama