38. KONSTELACE

24. září 2017 v 14:09


12:20, ale mohl bych napsat pro či kvůli eleganci 12:21, šup, a už je, neděle, která zrovna vešlá nečetla předchozí 2 pokračování, všechno v životě tímto ztratila.

A kteří neznají z minulých kusů identitu Vlasta Libosvárová, připomenu, že se jedná o agentku StB, když v jejím případě původně kostelní zpěvačky by mě především zajímalo, zdali nakonec skončila coby členka KSČ.

Včera, v dešti víceméně zimním, jsem ji před polednem našel hned v prvním hrobu u vstupní zdi na levé straně kelečského hřbitova.
Zachovánu za čímsi jako divadelní oponou, v jejím případě totožnosti víceméně múzicko udavačské se takovému zastření ani nedivím.V časech kolektivizace jí bylo 40 roků, ženskou plodnost již měla za sebou, syna málem dospělého, nějaké ponětí o důstojnosti v souvislosti s během světa snad měla mít.

Od kříže u domku, v němž snad bydlíval Očenášek, to k vrátkám toho jejich stavení byly málem dobré 2 míle, ano, i v tomto případě směrem k Liškám, na jednom rozcestí ten dům ještě pořád stojí, nejméně dvakrát však mezitím přeprodán.

Podezřívám ji coby Očenášovu milenku, třebaže mezi žijícími místními, ani v Jasného filmu samém, cosi takového mi v ústrety prozatím ani náznakem nepadlo.Co jsem naopak nečekal, a bylo mi včera řečeno a ukázáno, je tohleto stavení na náměstíčku před náměstím, rovněž po cestě k Liškám, a kdo z jeho vzhledu ihned neuhádl, vězte, že to je tak zvaná Hrubá hospoda, nebo tak nějak, která už takové činnosti dávno neslouží - je to však předobraz té hospody z Jasného filmu, v níž se Kelči scházívali původní kamarádi, třeba Jořka s pyřkem to sem měl pouhých 800 metrů a režisér Jasný, tedy mladíček student FAMU Jasný, tak o 300 metrů míň.
Očenáš 800 metrů, a po naprosto stejné cestě František o těch dohlížených 40 metrů dál.
Ke kostelu svatých Petra s Pavlem nacházejícím se o necelých 100 metrů níže tedy blíž.


Naprosto nejblíž sem do hospody to ovšem míval sedlák Zášinek, jehož statek prý stával hned za rohem namísto dnešního paneláku.
Tedy o kousek nalevo mívával hospodářství nuceně vystěhovaný Brix.

Pokud tedy předobraz filmového Zášinka v Kelči opravdu existoval, měla by být zmínka o jeho židovské ženě k dohledání mezi jmény vylitými na desce na podstavci tamtoho holubího Valíčkova pomníku.


Tohle příznivé hodnocení mi napsal kdosi, takový mlaďoch, který, na rozdíl ode mne, dal dohromady 250 stran mravně velmi zdařilé dizertační práce na téma Hor Hostýnských…


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama