36. KONSTELACE

24. září 2017 v 9:11


7:52, neděle.

Včera byla sobota. Oproti prognóze páteční večerní předpovědí počasí celou cestu do Kelče už jen pouze drobně lilo.
Před obědem, když jsem se odtama už s dobrou náladou vracel, v kraťasech na pěšinkách mezi náhrobky kelečského hřbitova jsem měl pocit, že mi do obličeje už mete první letošní sníh.
Na katedrálu Panenky na Hostýně vidět přes hnědavou mlhu nebylo, byť k z Kelče není dál nežli takových 18 kilometrů.

Z takového úvodu je snad i Čukovi s Gekem jasné, jaká asi bude příští kvalita včera mnou pořízených fotografií.

Měl jsem tedy mikinu prolitou již hned od prvních kroků po perónu nádražíčka v Kunovicích, s myšlenkami pod kapucí ovšem, co museli v takových nečasech snášet po měsíce tamti před 68 roky taky bez občanek, pokud už neleželi mrtví někde na prosekturách, popřípadě nedostávali bolševická požehnáníčka ve vyšetřovnách uherskohradišťské věznice.


Našel jsem, došel, párkrát jsem již kolem šel, vždyť v sousedním domě bydlí mí laskaví informátoři manželé Pitrunovi, nechtěl jsem se však stavovat na debatu, promoklý bych leda tak obtěžoval.

Nafotil jsem tedy kříž, jiný žádný další dál na sever nestojí, uvědomil jsem si až při fotografování, jaké je to strategické místo odevšad přístupné, vždyť se jedná o křižovatku vyústění několika křivolakých uliček, a naopak by zde večer ve tmě mezi ploty, zdmi a stromy bylo obtížné nějakého číhajícího chlapa zahlédnout.

Pokud tedy někde sem StB instalovala varhaníka Očenáška jako svého informátora, nebo dokonce rezidenta, konala velmi uváženě, poněvadž víceméně každý místní, který od kostela někam šel, mu musel projít pod oknem.
Večer jsem tedy poslal fotografie ke konzultaci jednomu kelečskému pamětníkovi žijícímu již desetiletí v Ostravě, přičemž tu první samostatně.


A až po volbách vybude paní kelečské matrikářce čas, nechám si od ní svoje zjištění oficiálně potvrdit.

Celá tahle věc má už teď zcela nečekanou pointu související se základními podmínkami Jasného filmu, které v něm nebyly zveřejněny, byť vlastně původní protopříběh sám v jistém smyslu v reálném světě stanovovaly.

Na příští fotografii je žluté stavení nalevo domem sedláka Františka, na nějž přes vzdálenost pouhých 40 metrů náměstíčka agent StB Očenáš v každou denní hodinu neustále viděl.

Tolik z mé strany k obsahovému významu slova udavač..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama