33. KONSTELACE

18. září 2017 v 15:33


Ta Naša Pomocná Panenka, ta mě teda žene, pochvaluji si už od rána, vždyť ještě nebylo půl deváté a já už měl odeslány 4 související maily s dotazy - žádná jiná zdejší pozemská panny tohle nesvede: všechny kolem mne jsou staré panny už od narození, a proto si neumějí hrát.

Natož aby pomohly…

Proto na nebesa, tak jak Ona, nevstoupí.


Na tamtom hostýnském pomníčku, ke kterému mě ve čtvrtek Panenka navedla, je i tohle jedno jméno z Kelče.
Což je Její pokyn, abych se začal zajímat.

Zvláště pak, že se jedná o kohosi zahynulého v 50. létech na Pankráci, což má už spojitost přímo se mnou, tedy s příběhem mého absolventského famáckého scénáře, jehož kousek se ve stejné době děl v pankrácké věznici taky.

Navíc mě při psaní kteréhosi z těch ranních mailů napadlo, že Panenka mi vlastně dala námět k čemusi, co bych mohl posledního listopadu hodit do dopisní schránky pana Jasného, k narozeninám, bude mít 92.
Třebas ho nějaké poznámky z jeho mládí potěší, třebas něco nebude vůbec vědět, a tak dál…

A ona tahleta Panenka takhle žitá by klidně mohla být figurou nějakého případného scénáře.

Byť ji tamti popravení tenkrát vzývali nadarmo…

A možná ne, když aspoň já si na ně pořád vzpomínám.

Obchodník v Kelči Josef Jukl.
Na hostýnském pomníčku uveden není, poněvadž dostal, mám ten dojem, jenom 25 let.
Možná, že ho najdu na kelečském hřbitově.
Třeba je to ten, jenž byl předobrazem epizodní figurky majitele koloniálu z Jasného filmu o rodácích

Co kdyby tam pořád ležel spolu s jinými nejméně 2 Vykopaly, jak o nich mohu napoprvé ocitovat cosi málo z jedné bakalářské práce - když už vím, že zítra se v Bystřici pod Hostýnem dozvím víc.

"stejně jako ve Vladimíru Rajnochovi, získala skupina důležitého informátora u Bezpečnosti. Zpráva Státní prokuratury Brno hovoří o předávce takto: "Jukl těmto předal dva pytle, které obsahovaly: 5 párů gumových bot, jeden kus slaniny, několik kusů salámu, jeden německý samopal, jednu pistoli bez nábojů, jednu pistoli r. 9 mm, 1 německou pistoli r. 9 mm a větší množství různých nábojů."1 Zpráva taktéž zmiňuje i kelečské obyvatele, jež se větší měrou podíleli na tomto zásobování, jako Oldřich Pajdla, František Vykopal či Josef, a které taktéž stihl "spravedlivý" trest."

"Během 10. prosince byly zatčeny také další osoby zapojené do odboje - Milan Mohyla, Alois Vykopal, Oldřich Pajdla, Miloslav Bílek i Václav Kraus."


Měl jsem tedy přečteno totéž, co mi ředitel Baletka v odpovědi na můj ranní mail poradil hned ještě dopoledne, na první pohled už dneska tamten jejich tehdejší příběh nevypadá ani moc dramaticky, spíš jen jako takové pásmo občasných klukovin, ozbrojený odboj si představují scenáristé různých těch akčních filmů zcela jinak, nežli jako svazek barevných rachejtlí zcela bezvýznamně vystřelovaných nad Hostýnek, aby jiným jako jen pouhé prchavé noční vidění dodávaly smysl a víru.Zítra hned ráno tedy jedu do Bystřice pod Hostýnem, doufaje, že tam pod přímým ochranným dohledem naší Panenky pořídím ve studovně tamější veřejné knihovny tentokrát líp, nežli před týdnem v tom bolševickém Gottwaldově.


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama