31. KONSTELACE

17. září 2017 v 15:08


Inu, ve čtvrtek jsem dopadl v dávném baťovském Zlíně dobytečně, jak jsem jenom v současném Gottwaldově dopadnout mohl.
Nepůjčili, tedy nepůjčila mi, neboť za pultem byla jakási jedna, bez o/Občanského průkazu nic.

Takže jsem tentokrát až za půldruhé hodiny vyšel na vršek za Panenkou, nohy jsem měl tentokrát těžké a pořádný dech ze mne nešel, ale předtím už jsem Ochránkyni ve vlaku na dálku umlouvat, ať mi dá nějaké znamení.

K němuž posléze došlo, dokonce v celé přehršli mi bylo posytnuto, ale musím to vzít po řadě.

Na vrchu samém se Panenka přičinila tak, že mi přistrčila před oči pomníček, o kterém jsem doposaváde nevěděl.


Kterési mezi těmi jmény patří tomu, který zastřelil pošťáka Bertina z Jasného filmu, tedy nějakého Valíčka, který má dodnes poblíž kelečského náměstí pomníček taky.
Takže mám důvod vypravit se Kelče za lepšího počasí znovu, abych si vyfotil i tento memoriál normalizace, pokud se nepletu ve vročení.
Stojí opodál pomníčku ještě jednoho - na jehož desce je velkým písmem reliéfně vylito jméno režisérova otce, taktéž Vojtěcha, zahynulého v Osvětimi.
Tenhle objekt nafocen sice mám, ale připadá mi zbytné ho sem sázet - Bože můj, teprve teď, zrovna teď, mě trklo zjevení názvu ještě jednoho Jasného filmu: Procesí k panence, popřípadě Procesí k Panence, pokud takto s verzálou, inu, Kelč leží necelých 20 kilometrů pěšky od svatého Hostýnka…

To už jsem ovšem věděl, že doma už na mne čekají ve zrovna rozečtené Murakamiho knize další 2 Panenčina znamení. Související sice s mou rozepsanou kafkovskou povídkou, k jejímž 20 dosavadním stránkám se v posledních dnech nedokážu navrátit, obklopen jsa mysl destruujícím veřejným okolím genocidně zločinného státu.Mám dojem, že slovo epifanie znám z kteréhosi textu Jamese Joyce, který jsem četl zhruba v době, kdy tenkrát napsal v Brně tu antirodáckou recenzi Pavel Švanda, a připomenu, že se jedná o tutéž, co mi ji odmítli ve čtvrtek půjčit v baťovsky bezduchém dnešním Gottwaldově.

Proto hned nazítří mi byla Panenkou prostřednictví fejsbuku podsunuta další 2 slova, jejichž souvislostmi doplním v pár odstavcích rozepsaný text povídky.


Serendipita.
Synchronicita.
Kterou už v účincích dávno důvěrně znám, vizte proto jen pro pouhý příklad zprávu, že se mi hned v pátek ozvala mailem dávná láska, zrovna z toho roku devětašedesátého.
Nápovědí Panenky veden, pokusil jsem se ji ihned zotročit - ve prospěch tamtoho Jasného filmu, který jsme dokonce tehdy možná spolu viděli.

Jenomže největší bezprostřední Panenčin vliv jsem zažil v sobotu na výstavě, o které jsem ještě ve čtvrtek naprosto nevěděl.
Neboť až v pátek jsem na ni byl náhodně náhodně vylouskanou zprávou vyhnán.

V sobotu jsem tedy na ni vyjel brzo ráno o půl páté vlakem osobákem do Brna, Kelč nalevo v neviděnu za šerem počínajícího rozbřesku a tmoucími kulisami hranických kopců, po ní se vracel protektorátní hlavní trasou pod Hostýnem, a jako z udělání podle rozpisu týmž spojem přesně jako ve čtvrtek přímo od Panenky.
S příjezdem do Českého Těšína tedy podvakrát za sebou v 19:15.


Nezákladnějším objektem na ni byla pro mne instalace, kterou jsem si sám, jen kvůli této čelní stěny, podle průhledových dveří zasazených v ní, zcela bezděčně nazval kaplička.
Zatímco jiný by použil výrazu třeba svatyně - když mi připadalo, že všechny ty verky snesené na výstavě nainstalované ve 2 podlažích brněnského Domu umění instrumentálně směřovaly pouze k tomuto místu.
Navíc mi vzpomínajícího onu vůbec první Duchampovu instalaci v celých dějinách výtvarného umění.

Takže jsem i tuto rozvíjející příležitost vyfotil, zvenku pouze - neboť co se potom se mnou z vůle Panenky dělo uvnitř, je opravdu zbytečné líčit domorodé veřejnosti, jejíž jednotlivci nikdy nepochopí významy tamtěch 3 hned v úvodu žlutě zatržených slov.

Slov jako povinností k činům, abych tak řek.


Ano, ano, je to tu kolem jen pouze o entomologických, potažmo etymologických, odpadech:.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama