28. KONSTELACE

11. září 2017 v 9:45
Od posledního vstupu do tamté polemiky(?) uplynuly už 4 roky a pár dnů.
Objevil jsem ji ale až včera večer, ihned jsem přidal 1 odstavec.
Nepředpokládám, že by se kdokoli k tomu kdysi předhozenému tématu ještě vrátil, jsou jako psi: s hozeným tenisákem si už pohráli, a teď chrápou na tepichu vedle nohou pelesti, dneska je zajímá už cosi jinší, a za pár hodin zase cosi zrovna módně jiné, poněvadž, jako ti psi, nežijí v dějinách.

Kdesi na internetu jsem včera zaznamenal i tento citát, pouze jsem některé věty označil barevně.


Podtrhl jsem cosi málo v textu čehosi, co se nazývává obsah filmu.

Asi jsme s tamtím recenzentem viděli 2 různé filmy.

Proto shrnu námitky.

Pošťák Bertin je nešťastně zastřelen.

Samozřejmě, že ne.
V Kelči má dodnes Bertinův předobraz pomníček - odstřelili ho z pomsty příslušníci ilegální skupiny Hory Hostýnské (mám dojem, že se sami psali s těmito 2 verzálami), jednak za trest, s jakou agilností jako komunistický funkcionář normalizoval po Únoru Kelč; též pro výstrahu jiným.
A zdejší současní jsou tak zblblí svými vlastními strachy a kolaborantskou servilitou, že je ani nenapadne pomyslet, že kdosi býval ochoten za svoje práva či jenom názory vzít do ruky pušku.

Pokud jim unikly v kině v této okolnosti jen pouze nějaké souvislosti, ano, jistě, chyba je dána dramaturgickou nedůslednosti, ostatně, v průběhu celého filmu nejednou.

Očenáš považovaný mylně za původce této křivdy, musí opustit vesnici.

Samozřejmě, i tu, kvůli dramaturgické chybě z nepreciznosti, je možná intepretace celá jiná.
O osud farářův se samozřejmě zasloužil Očenášův předobraz, tedy kelečský varhaník Jaroslav Očenášek, svými udáními a provokacemi, neboť se jednalo o agenta StB s krycím označením AK-221.
Takže žádná mýlka.
Proto Očenáš měl být cílem pomsty a zastřelen.
Jenomže osud to nějak spytlíkoval, režisér zpoetizoval a ozvláštnil týmiž 2 černými plášti ptáků smrti a náznakem několika objetých kol 2 bicyklů.

Citovaná věta v sobě obsahuje ještě jeden dramaturgický zádrhel.

Poněvadž se nikdo 28 roků nezajímá, ještě předtím od roku 68., nezjistíme, proč odešel Očenášek z venkovanské Kelče. Kamsi do města.
Jestli ho StB umístila na krytější místo, aby byl méně vystaven útokům, a popřípadě jako mimořádně cenný zdroj zde mohl být i účinněji chráněn - nebo jestli byl jenom tak stranicky povýšen za odměnu za svou činnost kolektivizátora, pro veřejný příklad jiným, že se kolaborace vyplácí.

Později, v městě, pracoval Očenášek ve funcích ve správním aparátu, dokonce i založil okresní archiv a pěstoval s renesanční rozsáhlostí různé ušlechtilé koníčky.
Žil na odiv, a k veřejnému příkladu.
Pouhých necelých 50 kilometrů od místa, v němž páchal ty svoje poválečné genocidní zločiny.

Ve filmu, jakož i v životě, trestu za ně unikl - jak i desetitisíce obdobných dalších, a dílčími marasmy z jejich hnijících těl vytékajícími jsme proto obestoupeni až po krky dodneška.
Poněvadž o svou vlastní minulost nejsme schopni se zajímat.

Ve zlínském okresním archivu proto leží 1,4 metrů archivního fondu vztahujícího se k osobě kelečského varhaníka Jaroslava Očenáška - nediví proto, že jsou tyhle potenciální doklady úředně nepřístupné, poněvadž se dlouhá desetiletí nikdo neodhodlal do nich vstoupit, jářku, veřejná potřeba pro cosi takového doposud mezi genocidními zločinci i jejich spolupachateli doposud nebyla.

Po letech se vrací do vsi Očenáš.

Tak vyřknout cosi takového je omyl snad až kruciální.

Přijede pouze na návštěvu z města, dokonce na kole, uzavře dějový kruh na bicyklu, což zní i místopisně věrohodně: z Gottwaldova 3 osobáčky s jízdním kolem jako spoluzavazadlem na zastávku Kunovice-Loučka, odkud já těch 5 zbývajících kilometrů, na rozdíl od filmového Očenáše, chodívávám pěšky.

Potrestán nebyl, na jeho dávné zločiny se pozapomnělo, a nikdo je, dokonce dodnes, trestat, anebo alespoň zveřejňovat, nemíní.

Je to strašné, ale v téhleté všeobecně zločinecké zemi nikdy taková potřeba nebyla, není; a taky nikdy nebude!

A proto i filmy v takovémto všeobecně zločineckém prostředí vyprodukované, budou vždycky takové v čemsi základním nejméně mravně nijaké.


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama