ZÁPISEK 11.

27. srpna 2017 v 13:50" Nalezl archimedovský bod, avšak použil ho proti sobě, patrně jen pod touto podmínkou ho mohl nalézt.! F.K.
On . Zápisky z roku 1920
Bylo to přesně ono, když jsem to četla .
Neodvratně, pod tlakem náhlosti, jsem si musela odlehčit a nemohla se odtrhnout od čtení. S knížkou jsem se ocitla vedle záchodové mísy a když jsem se otáčela, vypadl mi tento skvost dovnitř . K velkému překvapení jsem mohla číst dále, protože kniha byla otevřená právě na té stránce, kde text pokračoval. Náhlost byla upozaděna a já hltala text dál.
Poté jsem neměla chuť babrat se v reálu a navíc mě temná energie zavedla ke vzpomínce.
ANO.
Seděla jsem před ním v tom vlaku, který prorážel vzduch směrem k horám.
Dusivé šero občas zaclonilo průzračné okenní sklo a sedící postava se mi zdála naprosto nehmotná.
Téměř zhmotnělé tajemství přítomna dráždilo mé smysly a uhranutá, nemohla jsem vystoupit na zastávce Č Těšín, kde se odehrávala má obvyklost. Navíc sedícímu vypadla kajzerka z ruky a tak se střetly naše hlavy a vlak odjížděl a já s ním.
"Dokazuje pouze sebe sama, on sám je svým jediným důkazem, všichni protivníci ho okamžitě přemohou, ale ne tím, že by ho vyvrátili/ je nevyvratitelný/. Nýbrž tím, že dokážou sami sebe." F.K.
Úporný,´bolestný kašel a dusivá úzkost mě odtlačila od hlavy a již zase sedící postava zírala do nekonečna a nedýchala.
Napadlo mě, že ho asi nikdo nenaučil doopravdy dýchat, tak jsem se k němu naklonila a názorně předváděla jak se to dělá.
/ Naučila jsem se to ve škole, kde pan ředitel školy nás učil matematiku a já - holka v rozpuku- jsem jako jedna z prvních nosila podprsenku. Pan ředitel měl v oblibě přijít ke mně zezadu a střelit mi gumou od podprsenky, což způsobilo , že se celá třída smála a já zanevřela na tu úžasnou záležitost jako je matematika a překonávala jsem to právě tím, že jsem se naučila dobře zhluboka dýchat, abych zbytek hodiny přežila.Taky jsem věděla z vlastní zkušenosti, že je nutné psát a psát, aby se dech ustálil. V té době jsem totiž nechápala jak můžou lidi žít když nepíšou, protože jsem neustále psala./
Tak jsem mu podstrčila papír s tužkou .
Vrátil se z nekonečna a vděčně to přijal.
Jeho intenzivní pohled mě obalil tichem a já věděla, že se odedávna známe.
Skřípot kol v Žilině mě vyhnal z kupé a tajemství této postavy odjelo dál.

Budou jen pouze 2, kterým bude ve výsledku věnován můj celé prázdniny rozepsaný text o Franzi Kafkovi.
Brněnské malířce Bohuně Olešové, jejíž zprávu jste četli výše, jakož i tomu Zbychovi, který se onehdy vrátil umřít do Těšína.

Korekturuji těch zatímních 17 stran mého kafkovského textu již počtvrté, avšak až dneska dopoledne mě poprvé těšilo, jak se při čtení na prvních 6 stranách začíná text pomalu rozklouzávat, což ovšem znamená korektury příští ještě nejmíň 2.

Bohuno, ty bys na ta plátna měla psát!

Tak zněl můj vzkaz nazpět mailem do Brna.

Pokud její text zde bude umět někdo přečíst, a určitě se mu to nepovede hned napoprvé, určitě zjistí, že při jistém rozzáběrování do dějově nebo pocitově přesných témat by mohl být natočitelný jako paralelní rozvíjení se výjevu mého základního příběhu.
Kamsi jinam, k jinému druhu nebo způsobu představ.
Byť se základem toho mého textu nemá až tolik společného - ale jakousi nepřímou inspirací, jakýmsi kladívkem občas ťuknoucím v naprosto doširoka prázdném prostoru na naprosto náhodně se naskytnuvší hřebíček, tak jakýmsi takovým návodem k tomu mému textu by být mohl.
Vzdálenou nápovědí k případným textovým obrazům mým.

Když se občas někdy jeden přidá, určitě se ihned naskytne i kterýsi příští - a proto mi současně s mailem od Bohuny udělal radost i mail kohosi jiného.

(Zatímco na tomto zde intelektovém krchově blogu, který za jeho prázdninovou existenci navštívilo po jednom jistě nejmíň 500 bytostně se nudících zevlounů, jediný, jediná, zde po sobě nezanechali sebemenší jakkoli rozvíjející zprávu.)

Tentokrát v souvislosti s mým tématem druhým, rozvíjením odkazu či souvislostí Jasného filmu VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI, mě ve smyslu rozvíjení mého stavu potěšil mail z adresy vedoucího sochařského ateliéru, třeba se cosi souvisejícího začne dít:
Dobrý den,mnohokrát děkuji za příjemné zprávy a pěkné fotky. Vaše
interpretace sousoší ponorek je naprosto přesná. Omlouvám se, že reaguji
až teď, ale na školní poštu se v létě dostávám minimálně. Pan starosta z
Kelče se klidně může ozvat se svojí představou a já tam potom zajedu a
třeba z toho něco může být.
Mějte se
a užijte si zbytek léta
J. Koléšek

Setrvale napjat k vnějším vjemům jsem si už dlouhá desetiletí týdnů léta neužil...

Kdybych ovšem do data dne podzimní rovnodennosti text o Franzi Kafkovi dopsal, mohl bych kdekomu nadšeně líčit, jak to letošní léto bylo výborné….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama