9. KONSTELACE

14. srpna 2017 v 14:50


Dlouho jsem sem už nepsal, takže jsem už pozapomínal, co jsem sesumíroval sám, nebo popřípadě mezitím ze všech stran obdržel.

Postupným psaním zachycovat kontinuitu nikoli vývoje děje, příběhu - nýbrž sestavovat či sledovat posloupnost fází stanovování nebo vyvozování (se) myšlenky.

Tohle zvýrazněně poznamenávám v rozvíjející souvislosti s tím mým minulým nápadem scénáře jako jakéhosi onoho postupně (například zcela náhodnými poštovními příspěvky) vznikajícího znalostního glosáře.

Neboť moje postupně zprostředkovaně nabývané znalosti jsou stále širší a důsažnější, dokonce v mnoha ohledech (faktograficky) překvapivější, nežli jsem si svedl představit na samém začátku.

Hodně práce navíc vykonala v tomto ohledu paní vsetínská knihovnice Vaculíková, třebaže mě přímými výsledky až zas tak nezásobuje. Její zásilky však v přílohách obsahují invenci, jejímuž rozšiřujícímu popisu se budu věnovat dnes.
Jakož i ještě pár pokračování příště.

Vážený pane Lojkásku,
V našem fondu máme o historii Kelči především tyto publikace:
Dějiny města Kelče (2004), Historie starobylého města Kelče od Jaroslava Očenáška (1948), nejvíce informací o kolektivizaci je v první zmiňované, viz příloha. Dále jsem nahlédla do knihy: Případ kelečského faráře (2012), odkud jsem Vám ofotila zmínku o panu F. Slimáčkovi a přikládám ještě dva novinové články o jeho osobě. Více informací o kolektivizaci na Kelečsku bohužel ve fondu nemáme, přikládám ale ještě (snad) zajímavé články z českého tisku (databanka, kterou jsem procházela, shromažďuje české články od r. 1995).
Přeji hodně zdaru a s pozdravem
Jana Vaculíková

K předchozím 3 obrázkům by bylo lze si vymyslet celý příběh kohosi vězněného v pracovním lágru poblíž kteréhosi uranového dolu, nebo na Borech, vždyť ročník i místo narození odpovídá osobě, kterou možná hledám - v této zemi však neexistuje žádná veřejně přístupná databáze, v níž bych si mohl informace o dotyčném dohledat.

Z důvodů podobných nejsem proto schopen i ztotožnit agenta StB činného na přelomu let 40. a 50. na území Valašskomeziříčska a Gottwaldovska, s krycím jménem Pavel patřícího do mého příběhu, neboť se výrazně přičinil o způsob průběhu kolektivizace v Kelči samé.
Když pro zajímavost uvádím, že jsem tuto indicii obdržel až z Vyškova, do takových dálek dokázali tenkrát bolševici rozmetat bezprostřední příbuzenstva, všechno dodnes bez trestu..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama