7. KONSTELACE

8. srpna 2017 v 15:19


Dnešní pokračování je jen pouhou montáží zpráv, jak mi před oči postupně docházely včera.
Přesto, doufám, že pozorný čtenář si povšimne v tomto předestřeném toku či pásu navazujících dílčích sekvencí náznaku jisté dramaturgické, ba dokonce případné scénáristické, možnosti, k níž se míním obsáhleji vyjádřit příště.

Domnívám se, že v době padesátých let byl V.Jasný ještě příliš mladý, aby se do něčeho zamotal a po válce se věnoval spíš studiu, ale informace z první ruky o dění v Kelči mohl mít zcela určitě od své matky, která byla členkou Akčního výboru Národní fronty v Kelči prakticky od jeho počátků za Svaz osvobozených politických vězňů (cca v leteh 1948-1949) a pak působila jako předsedkyně Českého svazu žen (tak v r.1952). Nějaké podrobnosti by se daly jistě dohledat ve fondech MNV Kelč nebo v ONV Valašské Meziříčí, oba mají inventáře a jsou přístupné k nahlížení. Byl-li nějak zavázán Státní bezpečnosti, mělo by se to ověřit v Archivu bezpečnostních složek v Praze, k tomu u nás pochopitelně nic nebude.
Zdraví
T.Baletka

Matka pana režiséra Jasného se jmenovala Jaroslava, její manžel Vojtěch Jasný, učitel a ředitel měšťanské školy, (bytem Kelč čp. 353), byl jako starosta kelečského Sokola zatčen dne 25. 10. 1941 přerovským gestapem v rámci zatýkací akce namířené proti Sokolu a jeho činovníkům. Konkrétní protistátní činnost mu nebyla gestapem prokázána. Přesto byl odeslán do koncentračního tábora v Osvětimi, kde dne 12. 3. 1942 podlehl útrapám.
zdraví
T.Baletka

>
Celé jsem to nestudoval, nicméně ing. Konstantin Chrást je skutečná postava, v letech 1945-1950 byl ředitelem vsetínské Zbrojovky. Je také vede mezi spolupracovníky StB od 30.11.1954 u 1. zvláštního oddělení KS MV Gottwaldov pod č. 2722. Ale protože pracoval ve zbrojním průmyslu, byl nepochybně prověřen už před válkou a dost možná spolupracoval s tehdejšími československými zpravodajskými orgány (patrně vojenskými, ale dost možná i civilními - čili OZÚS, od r. 1937 STB). Celé to Jasného vypravování působí poněkud bizarně, neumím si představit, že by si někdo pozval na kávu člověka, kterého zrovna propustilo gestapo a představil se mu jako rezident britské IS - já bych si o něm myslel, že je to provokatér.

Z úředních dokladů - jedná se o policejní přihlášku k pobytu - mohu poze doložit, že Vojtěch Jasný byl hlášen k pobytu na Vsetíně, Jasenici čp. 1253 (internát) od 27.3.1944, od 13.4.1944 na Vsetíně č. 410 (tábor Zbrojovky), od 25.7.1944 na Vsetíně č. 1069 (tábor Zbrojovky) a od 10.1.1945 byl odhlášen do Kelče č. 353 (tj. domů, do svého bydliště).
Zdraví
PhDr.T.Baletka


[...]


Oba obrázky, jakožto citáty, jsou obsaženy v textu diplomové práce Mgr. Hany Tomkové, uložené na internetu ve formátu pdf - zájemci se tedy mohou o tamtěch časech v Kelčí dočíst více, nežli zde poskytuji, nebo zprostředkovávám, já.

Dobrý den,
policejní přihlášky z Kelče nemáme, měly by být dosud na městském úřadě v Kelči. Ideální by bylo, kdybyste prověřil to, co H.Tomková cituje přímo u nás - nepochybně čerpala z fondů uložených v našem archivu. Buď z kroniky nebo z ONV Val.Meziříčí. Fond JZD není zpracovaný, tudíž není přístupný k nahlížení.
Zdraví
PhDr. Tomáš Baletka, PhD..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama