12. KONSTELACE

17. srpna 2017 v 17:41


Podívá-li se případný poutník na město Kelč z kteréhokoli kopce, které ji věncem obklopují, z kteréhokoli směru uvidí tři základní body: věžičku zámku, bílou budovu obecné školy, po níž následuje délka nedokončeného panoramatu, do níž vyčuhuje opodál ještě věž kostela, mám dojem, že zasvěceného svatým Pavlovi s Petrem, umřelým kdysi dávno za víru.

Včera jsem byl uvnitř, a viděl jsem totéž světlo, které dalo filmový život RODÁKŮM.
Fotit jsem nefotil, potřeboval bych shodu arcibiskupství.

Ale jednou přijedu a nafotím si tu vyčuhující loď kůru, příď archy vysoko vzadu nad hlavami všech.


Obdobně dodnes sebevědomý monument kelečské obecné školy byl vystavěn v roce 1902.

A podíváme-li se na dochované náhrobky všech těch, jejich osudy se zajímal Jasného film, zjistíme, že všichni se narodili nedlouhou po datu vystříhlém do korouhve na připevněné na špici nad školou.


Přičemž musí být uvedeno, že sám Vojtěch Jasný, pozdější režisér, se narodil až v roce 25., jako syn ředitele školy, za kterýmsi z těchto 4 oken přízemního služebního ředitelského bytu, jehož dispozice se snad nezachovala, když nahrazena byla v 60. letech čímsi jako školní jídelnou.


Později si Vojtovi rodiče zakoupili nedaleko školy vilku, k níž jsem byl včera přiveden jednou kelečskou pamětnicí, výsledek této návštěvy přikládám.


Co bylo včera základní okolností a včítám tento výsledek do kategorie zázraků, byla moje včerejší návštěva v kanceláři starostova sekretariátu, kam jsem došel poděkovat paní sekretářce za minulé již pomoci.

Nebudu se dlouze podepisovat, ba ani tajit, zcela snad bez přemlouvání mi byla přinesena dávná kniha místní matriky, a já si mohl vyfotografovat celý vysoký řádek dlouhý přes celé dvě strany sešitu A3.
Takže mám cosi, co o narození Vojtěcha Jasného nemají ani v Praze, myslím tím místním určením instituci Národní filmový archiv, zkratkou NFA.

Dokonce možná, že toto nemá ani sám pan režisér, a mohl bych dva xeroxosové listy tohoto objevu vhodit někdy v příštím týdnu do plechové poštovní schránky upevněné na venkovních veřejích jeho přerovského domečku..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama