11. KONSTELACE

17. srpna 2017 v 15:45


Hrob Josky je třetí vlevo od vodovodního kohoutku v horní části hřbitova - široká ulička. Na hrobě je pomník s nápisem Rodina Ševčíkova. Informaci jsem získala od správce hřbitova.

Veden návodem tohoto od kteréhosi minula známého vzkazu, vydal jsem se včera opět do Kelče.

Z Těšína jsem vyjížděl motorákem na Frýdek přesně ve 4:39, to abyste si udělali představu, v kolik jsem musel vstávat - a když jsem se potom ve 21:20, zhruba, vracel zase za tmy nazpátek, vracel se zpátky kdosi mnohým dnešním v mnohém změněn tak, jak by to mělo po každé poutní cestě být.
Takže je jasné že do té Kelče vyrazím o prázdninách nejméně ještě jednou, přímé důvody ještě nevím, ale cítím je jako předtuchy.

Nejdříve jsem se stavil na hřbitově, nafotit to Jořky s pyřkem místo posledního odpočinku, na němž, Syryčanský u jakýchsi Sýkorů, kdesi dole leží natažen po celé délce jeho bývalého kraďáckého těla, patami po zlodějsku namířen k nejbližší dlážděné cestičce.Přesně naproti přímo za dlážděným chodníčkem mají ve směru Jořkových dávných pat dneska hrob nějací Syryčanští, možná v něm leží od května roku 1988. jakýsi jeho synovec nebo bratranec, narozený v roce 1905, dokonce možná přímý bratr, který za živa, a dokonce i teď za mrtva, nechtěl radši nikdy s takovýmto příbuzným nic jakkoli společného mít.


Už jsem byl u brány na cestě ven, a minul bych zásadní - ale brátil jsem se ještě jednou nahoru za Jořkou a cestou se zapovídal s kýmsi u asi tak pátého hrobu opodál.
Jmenoval se živý podle nápisu na náhrobku Gassmann, divné příjmení, že, chvíli jsme si proto popovídali o jeho možném židovském původu.

Když jsem se znovu spoltil dolů k bráně, narazil jsem na naposto zásadní hrob, který jsem zde naprosto nečekal, neboť jsem si byl jist, že za ním budu muset vyrazit až na valašskomeziříčský hřbitov.
A on byl tu, dokonce jen o pár míst vzdálen od jednoho z údajných Jořkových hrobů, který jsem už nafotil zhruba před měsícem.
Kraďák se nezapře - a tentokrát ukradl ze všemi zapomenutého neznáma cosi pro mne.
A v takovéto vnější nádheře!

Zatímco jiní budou tvrdit, že se jedná jen o pouhou náhodu...Jen jsem dneska tento nález, zatím bez jakéhokoli mého komentáře, jak i tu na blogu, vložil na fejsbuk jedné z dnešních kelečských Brixových, vznikla v důsledku následující konverzace, jejíž celé původní znění přikládám:

ST 7:25

Veronika Barošová Brixová přijala vaši žádost.

Dobrý den pane Lojkásek, jelikož bydlím v Kelči tak se mě na to všichni ptají. Problém je, že od manžela tatínek si toho moc nepamatuje ohledně otcovy rodiny. Pouze vím, že se jmenoval Karel Brix, byl poslední sourozenec z 12 dětí a bydleli někde okolo Brušperku, Hukvaldy. Byl horník a umřel myslím, že měl tak 40 let, tchán byl malý a šel do dětského domova takže ohledně Brixovy rodiny vůbec nic neví.

Nevím jestli Vám to nějak pomůže, kdyby jste něco věděl nebo zjistil, ráda se to dozvím. S pozdravem Veronika Brixová

13:31

Našel jsem ho včera též i na kelečském hřbitově:

Ano, a proč se vlastně o ne zajimate?

Poněvadž se tak nějak nevešel jako příběh do filmu VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI. Byť tam patřil.

Jinak o tomto hrobě vim, je o 3 hroby od mého dědy, který byl zmíněn i v tomto filmu 🙂

Kdo byl ten děda? Ve filmu?

Arnošt Both - knihar

Kdo ho hrál ve filmu?

15:04

Nikdo byl tak jen zmíněn,), jak tam sekli na poli, ze knihu dřív přečte než ji sváže 🙂

Nezanechal po sobě děda nějaké písemné vzpomínky?
Nebo: nedala byste dohromady nějaké vzpomínky jeho?

O ničem nevím, záleží jaké vzpomínky mate na mysli. Mamka něco urcite vědět bude. Bude pokračování Všech dobrých rodáků? 🙂

Jestli chce, aby něco takového bylo, budete se muset začít o kelečskou obecní minulost více zajímat. Zeptejte se tedy maminky, a její vzpomínky na dědečka knihaře nahrajte na mobil.

Zobrazeno v 15:15.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama