10. KONSTELACE

14. srpna 2017 v 16:58


Vážený pane Lojkásku, děkuji Vám za dotaz. V hledání by mi pomohly další informace, např. křestní jméno nebo datum narození. Pokud je máte, pošlete mi je.
Díky a jsem s pozdravem
Mgr. Ladislav Míča, Ph.D.
odborný rada
ředitel Státního okresního archivu Šumperk

Dobrý den a díky za zprávu, Brixí mi už něco říká. Mimochodem tak se jmenuje pán z Mohelnice, který vyrábí exkluzivní nože. Našel jsem zatím jen pár přihlášek, které byly ale do roku 1948. Všechny osoby jménem Brix však pocházely ze Zábřežska či Šumperska.
S pozdravem
Mgr. Ladislav Míča, Ph.D.

Vážený pane Lojkásku,
bohužel seznamy politických vězňů ani PTPáků u nás nemáme. Nikdy jsem podobnou záležitost neřešil; jediné co mě napadá je Archiv bezpečnostních složek nebo Vojenský archiv. Osoby, které se objevují v databázi Archivu bezpečnostních složek, byly sledovány tajnou bezpečností.
Jak jsem Vám již napsal, máme zde policejní přihlášky do roku 1948 (měly by být i na internetu v digitálním archivu). Mladší, které máme, jsou dochovány pouze jako torzo a jsou v rozsypu, takže zatím nepřístupné. V kartotéce, která eviduje občanské průkazy všech osob šumperského okresu do roku 1955 jsem nalezl pouze tyto osoby:
Hubert Brix, místo narození Písařov
Jan Brix, místo narození Červená Voda
Josef Brix, místo narození Písařov
Onen Jan Brix z Kleče, kterého jste našel, může být jeho otec, strýc, bratr, bratranec, nebo kdokoliv jiný (shoda jmen). Obávám se, že Vám nejsem schopen více pomoci.
S pozdravem
Mgr. Ladislav Míča, Ph.D.

Kolik tak asi je jedinců s příjmením Brix či Brixová naládováno třeba na fejsbuku, napadá mi, pokud ano, zřejmě je po skončení tohoto blogu oslovím, zdali nejsou příbuzní toho, jehož dávný osud mě zajímá.
Třebaže nepředpokládám, že se mi kterýsi z nich ozve s čímsi užitečným nazpátek.

Ohlašovnu pobytů městského úřadu v Kelči jsem již maily oslovil, třebaže jsem si jist, že na této adrese nepořídím tak úrodně jako onehdy na magistrátu v Přerově.
Za pár dnů se do Kelče proto vydám asfaltkou přes krpály osobně, mám tam cílů více, po hřbitovu kvůli Jořkovu hrobu třeba hned faru u cesty.

Obdobně, pokud se mi vůbec ozvou ze zlínského magistrátu nebo ze správy tamního hřbitova, vyrazím i tam pěšky, tentokrát po stopě předobrazu Jasného postavy Očenáše, jejíž první zvuk jsem vylouskal na internetu v této podobě.

Co se jeví zcela samozřejmé, o pouhý kus už tak samozřejmé není, budu se muset zeptat autora knížky o kelečském páteru Mikulkovi, jak ztotožnil tehdejšího agenta.
Nesvedl-li jsem prozatím určit osobu, mohu se mezitím pokusit ztotožnit alespoň její hrob, povzdechl jsem si, a nato zadal jsem si tytéž personálie do googlu.


Získal jsem tedy životopis, jak už to na české wikipedii bývá: naprosto intaktní a bez poskvrnky.
O případném agentství ani zmínečka.

Vážený pane Lojkásku, s Vašim dotazem ohledně hrobu se prosím obraťte na Pohřebnictví Zlín, mail: krematorzlin@volny.cz.
Na Magistrátu města Zlína nejsme schopni Váš požadavek zjistit.
Děkuji za pochopení
Renata Vařáková
sekretariát náměstků primátora

Po této první zlínské odpovědi mi vyvstává, že zřejmě budu muset vyrazit až do Němčic nad Hanou, o kterých jsem doposud nikdy nic neslyšel.


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama