ZÁPISEK 1.

24. června 2017 v 9:36


Začalo to v úterý okolo půl druhé, vešel jsem do knihovny k pultu vyzvídat, jestli tam už konečně zhruba po měsíci sedí ve vedlejší místnosti na internetu Petr S., spolužák ještě z devítiletky a stejně jako já už roky penzista.

Nebyl, neseděl.
Že jsem ještě jen tak prohodil s knihovnicí u pultu několik slov na téma jeho případně uříznuté nohy, zahlédl jsem na něm mezi rozloženými nabízenými knihami jednu, kterou jsem neznal, pojednávající o spisovateli Franzi Kafkovi, z jehož zpráv jsem si už roky nepřečetl žádnou, poněvadž si ani on nebyl schopen vymyslet, v čem okolo sebe musím žít.

Na rozdíl od lidí, věci nás očekávají, dokonce předpokládají - je jen na nás je uvidět.

Kniha se jmenovala FRANZ KAFKA, ČLOVĚK SVÉ I NAŠÍ DOBY, vzal jsem ji tedy s sebou, ale začetl se do ní prozatím bez jakéhokoli následku až odpoledne nazítří.


Zatímco nikdo čtoucí tento můj zápisek ještě prozatím netuší, že zcela nečekaný zážitek s následnými potištěnými listy související si mě našel opět zcela nečekaně až ve čtvrtek navečer, kdy jsem víceméně z nudy nicnedělání zalehl s rozečtenou knihou poznovu.

Pokud Kafka cestoval do Tater vlakem, a jiná možnost tehdy v roce 1920 nebyla, musel jet přes Těšín, v němž jsem zrovna četl, žádná jiná trať nežli tato na Slovensko tenkrát nevedla!

A aby těch souvisejících náhod hned v úvodu nebylo dosti, zrovna ve čtvrtek po obědě jsem skončil počítačovou rekonstrukci rukodělné mapy, vojácky dokonalého náčrtku pořízeného někdy mezi roky 1920 až 1923, tedy přesně v době, kdy tímtéž místem jakožto správně zcela novým městem musel projíždět Franz Kafka jednou tam a podruhé nazpátek.

V pátek hned ráno jsem tedy mohl zřídit pro účel naskytnuvšího se tématu fejsbukovou skupinu https://www.facebook.com/groups/473689866313306/?hc_ref=NEWSFEED , pokud by měl kdo zájem o odkaz, a zejména a především: začal jsem se tázat do všech mi dostupných stran po rozvíjejících podrobnostech, neboť i náš svět je složen a drží pohromadě ze skupenství čehosi ještě menšího nežli jen pouhých atomů, když ony byly v tamtom roce 1920 známy ještě jako cosi konečně konečného, zatímco dnes víme, že jsou jen pouhou bránou do světů ještě dále dál..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama